Uz 6. MAG festival u Splitu
Šesti MAG festival u organizaciji splitske Udruge mladih akademskih glazbenika i Muzeja grada Splita ponudio je šest koncerata komorne glazbe koji su, sudeći po primjernoj posjećenosti, pobudili pozornost ljubitelja glazbe u Splitu. Podsjetimo, Udruga MAG utemeljena je prije pet godina, redovito priređuje ciklus koncerata u sezoni, a festival komorne glazbe kao njezin krovni zadatak i vrijedan prinos glazbenom životu Splita podupiru Grad Split, Županija splitsko-dalmatinska i Ministarstvo kulture RH.
Zagrebački gitaristički kvartet / Snimio Zlatko Sunko
Vrhunac umjetničkog dosega ostvario je Zagrebački gitaristički kvartet vrlo sugestivnim i nadahnutim izričajem. Tomislav Vasilj, Krunoslav Pehar, Melita Ivković i Frane Verbanac oduševili su studioznošću, decentnošću i poniznošću, što je dojam njihova iskrena poklona glazbenim veličinama i autoritetima koje su predstavili. Iz njihova stilski bogata programa izdvojimo izbor iz Umjetnosti fuge Johanna Sebastiana Bacha – četiri kontrapunkta sjajnom su uigranošću i preciznošću uvjerila u neprolaznost ljepote djela slavnog tvorca, najvećega među velikima. U drugom dijelu koncerta uslijedile su suvremenije stranice svjetske glazbe iznesene radosno i temperamentno, ali u punini ozbiljno, kako umjetnički izričaj i nalaže.
Osobit dojam ostavio je i Trio GIG koji je otvorio festival. Gordan Tudor i Goran Jurković, sopran i bariton saksofonisti, te pijanist Ivan Batoš, dali su atraktivan i vrijedan koncert. Bilo je tu obilje šarmantne iskričavosti, ali u svakom trenutku s mjerom, što je i publika iskreno pozdravila. Batoš se predstavio i kao autor prilagodbi tom nesvakidašnjem sastavu – posebno ističemo sjajnu obradu Papandopulove Studije br. 2 za glasovir Tempo di tango, koja je u vrsnoj izvedbi zazvučala u punoj ljepoti, čak i u onoj još neotkrivenoj u izvorniku.
Lijep je izričaj darovala i večer nazvana Mandolina kroz stoljeća koja je predstavila mandolinistice Ivanu Kenk Kalebić, Stelu Ivanišević, Deu Škorić i Sandru Katunarić, akademske glazbenice koje mandolinu njeguju u koncertnoj i pedagoškoj djelatnosti. Pridružile su im se u nekim izvedbama i gošće: gitaristica Ivanka Prusac, flautistica Marija Bašić Markotić, oboistica Olivija Vjekoslava Tomasović i harfistica Lovorka Begović; one su skladnim muziciranjem s mandolinisticama bitno pridonijele uspjehu večeri.
Svojim prvim nastupom osobitu je pozornost privukao Kairos, trio utemeljen prije samo nekoliko mjeseci. Plijenio je posebnim angažmanom i muzikalnošću violinistice Svjetlane Mandić, pijanistice Kristine Cvitanić i violončelista Roberta Žburina. Odličan početak daje nadu za buduće uzlete. Pohvalno je što je dana prilika predstavljanja novom komornom ansamblu, kojem će taj nastup biti vrijedan poticaj u budućem djelovanju.
MAG festival ima obilježje međunarodne manifestacije, a nju je zaključio koncert Gudačkoga kvarteta Pegasos iz Njemačke. Njihov ugodan nastup, ali ne i više od toga, kazuje da i nije nužno ugostiti inozemne glazbenike pored toliko vrijednih mladih hrvatskih umjetnika. Kvartetu se izvedbom vrlo zahtjevna Schumannova Klavirskog kvinteta u Es-duru op. 44 pridružila pijanistica Ivana Štimac, prikazavši se vrlo suptilnom komornom glazbenicom.
Nastup festivalskog ansambla koji je predstavio brojne magovce pokazao je najviše oscilacija. Viši doseg ostvarili su puhači u odnosu na gudače, kojima ostaje bitan rad na oslikavanju stila, poglavito galantnog, što se pokazalo u tumačenju Koncertantne simfonije Johanna Christiana Bacha. Volja i potencijal su tu, potrebno je dati smjernice umjetničkom izričaju. A on se u visokoj mjeri ostvario izvedbom Papandopulove Komorne simfonije koja je u svoja tri bogata stavka tako i zazvučala.
Svi su se koncerti održali u lijepoj i akustički ugodnoj gotičkoj dvorani u Muzeju grada Splita, koji i šestu godinu zaredom nudi uzorno domaćinstvo festivalu. MAG-ove su večeri komorne glazbe i ove godine znatno pridonijele ozbiljno poljuljanu splitskom koncertnom životu. Magovci i koncertna publika su tu, koncertnu dvoranu očekujemo u lipnju sljedeće godine – pa vjerujemo da nas čeka dugo očekivan boljitak.
Klikni za povratak